Szczegóły - Centrum e-Zdrowia

Już ponad 100 tys. wystawionych e-skierowań. E-zdrowie w Polsce przyspiesza

W Polsce trwa wdrożenie skierowań w postaci elektronicznej, właśnie wystawione zostało 100 tys. e-skierowanie. Od początku uruchomienia, czyli od lutego 2019 roku z tego e-rozwiązania skorzystało ponad 76 tys. pacjentów.

8 stycznia 2021 roku e-skierowania w Polsce będą obowiązkowe dla większości usług medycznych. Jednak już teraz ta e-usługa staje się coraz bardziej popularna. W okresie od stycznia do maja 2020 roku lekarze wystawiali średnio ok. 13 tys. e-skierowań miesięcznie, to ponad dwa razy więcej niż pod koniec ubiegłego roku. Rekordowym miesiącem był maj 2020 roku, wystawiono wtedy ponad 26 tys. e-skierowań.

Zaletą e-skierowania jest możliwość uzyskania go w trakcie e-wizyty, a następnie zapisania się bez wychodzenia z domu. Wystarczy skontaktować się z poradnią telefonicznie i podać 4-cyfrowy kod i swój nr PESEL. W przypadku e-skierowania nie obowiązuje 14-dniowy termin na dostarczenie dokumentu do placówki, e-skierowanie jest jej udostępnione w systemie informatycznym. Jedynie jeżeli placówka nie jest jeszcze podłączona do systemu e-zdrowie (P1) musimy jej dostarczyć wydruk informacyjny e-skierowania z odręcznym podpisem lekarza, który je wystawił.

„E-skierowanie, to kolejna cyfrowa usługa po e-recepcie, czy e-wizycie, która daje praktyczną korzyść i ułatwienie zarówno pacjentom, jak i placówkom leczniczym. Rozpoczęliśmy również prace nad centralnym systemem e-rejestracji, która w powiązaniu z usługą e-skierowania zrewolucjonizuje system zapisywania się na usługi medyczne. Bez e-dokumentacji medycznej trudno też sobie wyobrazić telemedycynę. Równocześnie pamiętamy o korzyściach, jakie cyfryzacja zdrowia zapewnia całemu systemowi. Sprawnie działające rozwiązania informatyczne pozwalają na lepsze wykorzystanie posiadanych zasobów i umożliwią kształtowanie polityki zdrowotnej państwa w oparciu o rzetelne dane – mówi Agnieszka Kister, dyrektor Centrum e-Zdrowia.

E-skierowanie w regionach

E-skierowanie ułatwia codzienną pracę lekarza, który je wystawia oraz placówki, która będzie je realizować. W momencie, gdy pacjent przekaże dane dostępowe do e-skierowania w postaci 4-cyfrowego kodu oraz numeru PESEL, zostaną pobrane automatycznie do systemu rejestracji wszystkie niezbędne do zapisu informacje. Zarówno te o wskazanych świadczeniach, ale również dotyczące danych pacjenta. Dzięki temu nie ma konieczności ręcznego przepisywania danych do systemu, co skraca proces rejestracji.

E-skierowania wystawiane są już w ponad 2 tys. placówek w całej Polsce, ich lista jest dostępna pod adresem pacjent.gov.pl/gdzie-zrealizujesz-e-skierowanie. Najwięcej
e-skierowań wystawianych jest w woj. dolnośląskim, śląskim, mazowieckim.

 

Profil e-lekarza

Najmłodszy lekarz, który wystawił e-skierowanie ma 25 lat, a najstarszy 90. Najwięcej e-skierowań wystawiają lekarze w grupie wiekowej 51-60 lat, jest to 33% wszystkich lekarzy wystawiających e-skierowania. W maju 2020 roku swoje pierwsze e-skierowanie wystawiło blisko 800 lekarzy. Najwięcej e-skierowań wystawianych jest na świadczenia medyczne dotyczące chorób oka oraz w chorobach układu kostno-mięśniowego.

Jak działa e-skierowanie?

1. Lekarz wystawia e-skierowanie w swoim systemie informatycznym, może również skorzystać z darmowej aplikacji gabinet.gov.pl

2. Otrzymasz informację o e-skierowaniu w postaci:

  • SMS-a z 4-cyfrowym kodem, albo
  • e-maila z załączonym w PDF e-skierowaniem

Natomiast jeśli nie korzystasz z Internetowego Konta Pacjenta (dostępnego w serwisie pacjent.gov.pl) otrzymasz od lekarza wydruk informacyjny.

3. Zapisz się na świadczenie medyczne na podstawie e-skierowania:

  • przez telefon — podaj 4-cyfrowy kod i swój numer PESEL (już nie musisz dostarczać skierowania osobiście);
  • osobiście — przekaż 4-cyfrowy kod wraz ze swoim numerem PESEL lub przedstaw wydruk informacyjny albo informację o e-skierowaniu na ekranie swojego telefonu. Placówce wyposażonej w czytnik wystarczy kod kreskowy, aby pobrać e-skierowanie.

Jak wygląda e-skierowanie?

Aktualności

Szukasz starszych aktualności, przejdź do ARCHIWUM