Dostęp do danych medycznych dla obywateli Ukrainy w serwisie IKP | Centrum e-Zdrowia

Przejdź do biuletyn informacji publicznej">

Unia Europejska Flaga Unii Europejskiej

grafika zawierająca po lewej stronie kadru flagę Ukrainy, po prawej ukazująca matkę całującą kilkuletnią córkę (symbol bezpieczeństwa w czasach wojny)

Dostęp do danych medycznych dla obywateli Ukrainy w serwisie IKP

Internetowe Konto Pacjenta (IKP), czyli bezpłatna aplikacja Ministerstwa Zdrowia, która zapewnia dostęp do najważniejszych informacji o zdrowiu, od teraz jest także w ukraińskiej wersji językowej. Z IKP mogą skorzystać obywatele Ukrainy, którzy posiadają nr PESEL.

 

Internetowe Konto Pacjenta dostępne po zalogowaniu w serwisie pacjent.gov.pl zapewnia stały dostęp do informacji medycznych, e-recept i e-skierowań swoich, dzieci lub osoby, od której otrzymaliśmy upoważnienie. Z IKP skorzystało już ponad 15 mln Polaków. Od teraz z IKP mogą również korzystać obywatele Ukrainy, którzy posiadają nr PESEL.

Dostęp do IKP dla obywateli Ukrainy jest możliwy po kliknięciu w zakładkę „Пацієнти з України” („Pacjenci z Ukrainy”) w serwisie pacjent.gov.pl. W zakładce tej, oprócz przycisku „Zaloguj się” znajdują się kluczowe informacje dotyczące opieki zdrowotnej w Polsce, przygotowane w języku ukraińskim. Pacjenci mogą dowiedzieć się, jak otrzymać e-receptę lub e-skierowanie, jak zaszczepić się przeciwko COVID-19 lub kiedy i na jakich zasadach leczyć się w szpitalu

Grafika ukazująca ekran laptopa z wyświetloną stroną internetową pacjent.gov.pl w języku ukraińskim

Aby skorzystać z ukraińskiej wersji Internetowego Konta Pacjenta (IKP) należy, po zalogowaniu się na swoje IKP wybrać w prawym górnym rogu znaczek ukraińskiej flagi. Przy pierwszym logowaniu warto również uzupełnić dane kontaktowe: numer telefonu i/lub adres e-mail w zakładce „Мій обліковий запис” („Moje konto”).

Dzięki temu wszystkie swoje e-recepty i e-skierowania pacjent z Ukrainy będzie otrzymywać w postaci 4-cyfrowego kodu w wiadomości SMS lub jako PDF na adres mailowy.

Grafika ukazująca ekran laptopa z wyświetloną stroną internetową pacjent.gov.pl w języku ukraińskim

Logowanie do serwisu, tak jak w przypadku polskiej wersji językowej, odbywa się z użyciem profilu zaufanego (PZ). Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli granicę Polski po 24 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego kraju, będą mogli założyć PZ podczas składania wniosku o nadanie nr PESEL w dowolnym urzędzie gminy, na terenie całej Polski. Więcej szczegółowych informacji na ten temat można znaleźć na stronie gov.pl.

Dzięki IKP:

  • otrzymasz e-receptę oraz e-skierowanie SMS-em lub e-mailem,
  • zamówisz i odbierzesz kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej i po konsultacji, np. telefonicznej z lekarzem),
  • sprawdzisz wynik testu na COVID-19,
  • dowiesz się, do kiedy prawdopodobnie masz przebywać na kwarantannie lub izolacji domowej (ostatecznie zależy to od Twojego stanu zdrowia),
  • wybierzesz lekarza/pielęgniarkę lub położną podstawowej opieki zdrowotnej,
  • złożysz wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
  • sprawdzisz informację o szczepieniach, pobycie w szpitalu, zwolnieniach lekarskich (e-zwolnienie).