Projekty realizowane
Projekt P1
O projekcie
W ramach projektu "Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych" (P1) planuje się wdrożenie systemów informatycznych, które pozwolą na usprawnienie procesów związanych z planowaniem i realizacją świadczeń zdrowotnych, monitorowaniem i sprawozdawczością z ich realizacji, dostępem do informacji o udzielanych świadczeniach oraz publikowaniem informacji w obszarze ochrony zdrowia. Wdrażane rozwiązania umożliwią tworzenie, gromadzenie i analizę informacji o zdarzeniach medycznych.
Uruchomienie kolejnych usług publicznych w ramach Projektu P1 stanowi kontynuację długofalowej wizji rozszerzania dostępu do usług publicznych świadczonych drogą elektroniczną.
Cele
Głównym celem projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (P1) jest budowa elektronicznej platformy usług publicznych w zakresie ochrony zdrowia, która umożliwia gromadzenie, analizę i udostępnianie zasobów cyfrowych o zdarzeniach medycznych w zakresie zgodnym z ustawą z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia.
W systemie P1 będą się znajdowały informacje o zdarzeniach medycznych wszystkich obywateli Polski – niezależnie od płatnika oraz obywateli Unii Europejskiej i innych krajów, którzy skorzystają ze świadczeń zdrowotnych w Polsce.
Produkty
W ramach Projektu uruchomione zostaną podsystemy oraz aplikacje, które pozwolą na usprawnienie procesów związanych z planowaniem i realizacją świadczeń zdrowotnych, monitorowaniem i sprawozdawczością z ich realizacji oraz publikowaniem informacji w obszarze zdrowia:
- Portal - Platforma Publikacyjna;
- Internetowe Konto Pacjenta;
- Aplikacja Usługodawców i Aptek;
- System Gromadzenia Danych Medycznych - Zdarzenia medyczne;
- System Gromadzenia Danych Medycznych – Recepty;
- System Gromadzenia Danych Medycznych - Skierowania;
- System Obsługi Rejestrów – Rejestry;
- System Obsługi Rejestrów – Słowniki;
- System Obsługi Rejestrów – Zarządzanie danymi podstawowymi;
- Hurtownia Danych - Analizy, statystyki, raporty;
- Hurtownia Danych Monitorowanie;
- System Wykrywania Nadużyć;
- System Weryfikacji;
- Szyna Usług;
- System Administracji – Audyt;
- System Administracji – Zabezpieczenia i prywatność;
- System Administracji – Administracja.
W obszarze funkcjonalnym podsystemy będą obejmowały rozwiązania bazodanowe, aplikacyjne i integracyjne.
Korzyści
Realizacja Projektu P1 przyczyni się m.in. do poprawy jakości obsługi pacjentów poprzez:
- lepszą jakość i dostępność informacji o stanie zdrowia pacjentów i ich danych medycznych;
- usprawnienie obsługi pacjenta (elektroniczne usługi związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych);
- wprowadzenie e-recepty – wygodnej, bezpiecznej i praktycznej formy wykupywania leków;
- dostęp do danych medycznych pacjenta bez względu na czas i miejsce przebywania;
- bezpieczne przechowywanie danych medycznych;
- dostęp do informacji medycznych poprzez portal internetowy.
E-recepta – korzyści
E-recepta stanowi jedną z kluczowych e-usług wdrożonych w ramach trwającego procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce.
Od 8 stycznia 2020 roku recepty należy wystawiać obowiązkowo w postaci elektronicznej.
Z wdrożeniem e-recepty wiąże się wiele istotnych korzyści, które mają wpływ na wszystkich interesariuszy procesu ich wystawiania (personelu medycznego), realizacji (pacjent, apteki) oraz kontroli (państwo).
Przeprowadzony przez CeZ przegląd potwierdził, że realizowane w ramach polskiej edycji e-recepty rozwiązania i funkcjonalności oraz wynikające z nich korzyści pokrywają się z korzyściami płynącymi z wdrożenia e-recepty w innych państwach np.: Chorwacji, Estonii, Szwecji czy Danii.
W ramach realizacji obsługi elektronicznych recept zidentyfikowano następujące korzyści:
Dla pacjenta:
- Zniwelowanie problemu nieczytelności recept, który w chwili obecnej oznacza często ponowny kontakt pacjenta z lekarzem, który wystawił nieczytelną receptę.
- Oszczędność czasu. Brak konieczności ponownej wizyty u lekarza w celu poprawy czytelności recepty.
- Zwiększone bezpieczeństwo. Ograniczona do minimum możliwość wydania nieprawidłowego (innego niż przepisanego) leku.
- Możliwość zrealizowania każdego leku w innej aptece bez konieczności otrzymywania odpisu recepty i oczekiwania na lek.
- Jasne i zwięzłe informacje dotyczące dawkowania. Pacjent każdorazowo otrzyma „Informację o recepcie”, w której zawarta będzie m.in. informacja o dawkowaniu.
- Dostęp do wszystkich wystawionych pacjentowi recept zarówno przez personel medyczny jak i pacjenta wraz z dokumentami ich realizacji oraz dawkowaniem, zwiększy bezpieczeństwo i jakość leczenia. Ograniczanie ryzyka wypisania leków o niepożądanej interakcji substancji czynnych.
- Możliwość lepszej koordynacji procesu leczenia poprzez dostęp lekarza do wszystkich recept wystawionych pacjentowi oraz dokumentów ich realizacji - po uprzednim uzyskaniu zgody od pacjenta.
- Usprawnienie opieki nad pacjentami przewlekle chorymi. Wprowadzenie e-recepty sprawia, że pacjent nie musi się fatygować aby odebrać dokument. Oznacza to znaczne usprawnienie prowadzenia pacjentów przewlekle chorych.
Dla uprawnionego pracownika medycznego:
- Znaczne zmniejszenie ogólnie rozumianego kosztu wystawiania dokumentu. Z powdrożeniowych doświadczeń Danii wynika, że dzięki uruchomieniu e-recepty oraz wyników badań laboratoryjnych udało się „zaoszczędzić” pojedynczemu lekarzowi 30 minut dziennie. Skrócenie czasu wynika z elektronicznego sposobu wypisywania recepty oraz udostępnienia w systemie rejestru leków. W ramach funkcjonalności e-recepty wdrażanych w Polsce lekarz dodatkowo otrzyma dostęp do listy leków refundowanych. Dostępność obu informacji w jednym miejscu znacznie ułatwi pracę lekarzowi.
- Zmniejszenie kosztów związanych z wystawianiem recept w postaci papierowej (papier, tonery).
Dla realizującego receptę:
- Pełna czytelność i wiarygodność recepty.
- Uproszczenie procesu realizacji recepty. Po odczytaniu kodu recepty (pakietu recept) farmaceuta pobiera z systemu centralnego receptę do swojego systemu w celu jej realizacji.
Dla systemu opieki zdrowotnej:
- Uszczelnienie systemu recept i obiegu leków - kwestia szczególnie istotna z uwagi na koszt społeczny.
- Uzyskanie ścisłej kontroli nad obrotem lekami refundowanymi.
- Bieżący dostęp do informacji o wydanych lekach zamiennych (tańsze odpowiedniki).
- Możliwość powiązania leków z epidemiologią – pośrednie odzwierciedlenie trendów i stanu zdrowia Polaków.
Terminy
Okres realizacji Projektu P1
- I Etap - 2007-11-29 do 2015-12-31
- II Etap:
- 2016-01-01 do 2020-09-20 kwalifikowalność
- 2017-02-16 do 2020-08-15 prace projektowe