Nagroda CeZ wręczona | Centrum e-Zdrowia

Przejdź do biuletyn informacji publicznej">

Unia Europejska Flaga Unii Europejskiej

dłonie trzymające grafikę ze znaczkiem strzału w dziesiątkę, wokół infografiki

Nagroda CeZ wręczona

Natalia Deja, Oliwia Król, Anna Liwska, Jakub Przepiórka, Adrian Szyłak ze Studenckiego Koła Naukowego „FOKS” otrzymali nagrodę specjalną Centrum e-Zdrowia za najlepszy projekt w kategorii informatyzacji ochrony zdrowia w Ogólnopolskim Międzyuczelnianym Konkursie Młodych Mistrzów. Wyróżnienie wręczył Andrzej Libucki, dyrektor Departamentu Architektury i Usług e-zdrowia podczas oficjalnej Gali, która odbyła się w Ministerstwie Cyfryzacji w piątek, 27 stycznia 2023 r.

Laureaci naszej nagrody są autorami pracy pt. „Bezinwazyjne badanie dysfagii metodą analizy głosu”. Zespół młodych naukowców pracował pod czujnym okiem mgr. inż. Wojciecha Skurzaka, opiekuna merytorycznego.

laureaci nagrody specjalnej CeZ w trakcie odbierania dyplomów i upominków

Autorzy zaprojektowali rozwiązanie sprzętowo-programowe umożliwiające wykrywanie dysfagii, czyli zaburzenia połykania oraz przyjmowania pokarmów. Jest to schorzenie, na które cierpi coraz więcej ludzi, szczególnie osób starszych oraz chorych, u których zdiagnozowano nowotwory krtani i szyi, jak również udar mózgu.

- Prezentowana praca to pomysł z dużym potencjałem, gdyż, choćby z powodu starzenia się społeczeństwa, liczba osób cierpiących na to schorzenie będzie stale rosnąć. Na podkreślenie zasługuje dziedzina, czyli analiza głosu. W tym przypadku wykorzystano go do wykrywania chorób. Jeśli zaprojektowane rozwiązanie sprzętowo-programowe osiągnie oczekiwaną skuteczność funkcjonowania, może mieć istotne znaczenie dla lepszego i szybszego diagnozowania pacjentów oraz stanowić wsparcie w codziennej pracy lekarzy specjalistów, a przez to też pozytywnie wpłynąć na poprawę zdrowia całego społeczeństwa – powiedział Andrzej Libucki, który był też jednym z jurorów jury konkursowego.

Nagrodę specjalną CeZ przyznaliśmy po raz trzeci w czternastoletniej już historii konkursu Młodych Mistrzów Forum Teleinformatyki. Jest to jedna z naszych inicjatyw, której celem jest promowanie młodych i utalentowanych naukowców, zainteresowanych tematami związanymi z nowymi technologiami oraz zdrowiem. Gratulujemy wszystkim laureatom oraz życzymy im powodzenia w dalszej pracy zawodowej oraz naukowej. 

Powiązane treści

Dostarczamy unikalne rozwiązania teleinformatyczne dla systemu ochrony zdrowia w Polsce. Dzięki nam, dbanie o zdrowie jest łatwe i wygodne

Niezbędnik, czyli co musisz wiedzieć przed zgłoszeniem się na praktyki

Dołącz do programu "Bądź w Centrum e-Zdrowia" i przekonaj się, że szukamy właśnie Ciebie